top of page
A frontier post almost on the line between Niger and Nigeria, 12 miles (19 km.) east of Daura. Zango became the capital of the expelled heir to the Hausa Kingdom of Daura after the Fulani conquest of that state.
Ruler Name | Start Year | End Year | Notes | Dynasty | Kingdom |
|---|---|---|---|---|---|
Gwari Abdu | 1805 | c. 1809 | Moved from Daura to Daura-Zango when Fulani took over. | Daura-Zango | |
Lukudi ɗan Tsoho | c. 1809 | c. 1828 | Daura-Zango | ||
Nuhu ɗan Lukudi | 1828 | 1843 | Daura-Zango | ||
Mamman Sha ɗan Sarkin Gwari Abdu | 1843 | 1856 | Daura-Zango | ||
Haruna ɗan Sarki Lukudi | 1856 | 1862 | Daura-Zango | ||
Ɗan'aro ɗan Sarkin Gwari Abdu | 1862 | 1868 | Daura-Zango | ||
Tafida ɗan Sarki Nuhu | 1868 | 1888 | Daura-Zango | ||
Sulaiman ɗan Sarkin Gwari Abdu | 1888 | 1890 | Daura-Zango | ||
Yusufu ɗan Sarki Lukudi | 1890 | 1895 | Daura-Zango | ||
Tafida ɗan Sarki Nuhu II | 1895 | 1904 | Daura-Zango | ||
Split between Great Britain and France | 1903 | 1960/2 | Daura-Zango | ||
French Portion to Niger; British to Nigeria | 1960/2 | Present | Daura-Zango | ||
To Modern Daura Emirs | 1960 | Present | Daura-Zango |
Footnotes |
|---|
bottom of page
